poniedziałek, 31 stycznia 2011

krykiet gra..... dla mnie jak retro

zrobiłem te zdjęcia gdzieś pod Warszawą  ok 16 lat temu...a patrząc na nie wydają  jak  fotoretro.....
i z tego też powodu zamieściłem jako  ciekawostkę sportową....
ciekawe czy ktoś u nas uprawia tą dyscyplinę.....jeśli ktoś wie ...to bardzo proszę o info....
może jeszcze kilka zdań o krykiecie....

Krykietsport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.
Mecze krykietowe rozgrywane są na trawiastym boisku o zbliżonym do owalnego kształcie, w środku którego znajduje się płaski pas (ang. pitch – dosłownie: "murawa") długości 20,12 m. Na końcach pasa ustawione są bramki (ang. wicket) – trzy wbite w ziemię drewniane słupki (ang. stump – dosłownie: "pniak", "kijek"). Gracz jednej z drużyn rzuca twardą piłkę z korka obłożonego skórą, o obwodzie 224-229 mm, w kierunku przeciwległej bramki, tak aby w nią trafić, a gracz drugiej drużyny (ang. batsman) broni jej przed uderzeniem za pomocą drewnianego kija.
Jeszcze jeden gracz z kijem (ang. non-striker) stoi w pobliżu gracza rzucającego (ang. bowler). Pozostali gracze z drużyny bowlera zajmują pozycje w owalu jako gracze z pola (ang. fielder). Celem gry jest zdobywanie runów, krykietowego odpowiednika punktów, przez batsmana i non-strikera.


to oczywiście duzy skrót .....a poza tym pomysł na przedstawienie kilku niszowych dyscyplin CDN.....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz